محصول کاریزما یا جذابیت

دسته بندی نشده
لیست علاقه‌مندی‌ها اشتراک گذاری
اشتراک گذاری محصول
لینک صفحه
در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

درباره دوره

کاریزما چیست و شخصیت کاریزماتیک چگونه است؟

کلمه کاریزما ازکلمه یونانی کاریس به معنای جذابیت گرفته شده است و می‌توانیم بگوییم کاریزما مترادف جذابیت رفتاری است. شخصیت کاریزماتیک شخصیتی است که برای دیگران جذاب است و به عنوان الگو و فرد الهام بخش بر روی دیگران تاثیر می‌گذارد. افراد دارای کاریزما می‌توانند در بحث‌ها دیگران را راحت‌تر قانع کنند و بر دل و جان‌شان اثر بگذارند. واضح است که شخصیت‌های کاریزماتیک جزو موفق‌ترین افراد درجهان هستند.

.

چه افرادی کاریزماتیک هستند؟

کاریزماتیک یعنی چه؟ حتماً شما هم در زندگی خود با افرادی روبه‌رو شده‌اید که در صورت هم‌صحبتی با آن‌ها، احساسات خاصی را تجربه کرده‌اید؛ مثلاً در کنار آن‌ها احساس آرامش، اقتدار، ارزشمندی یا لذت به شما دست داده است. در چنین موقعیت‌هایی، بیان کردن دلیل تاثیرگذاری آن افراد به صورت واضح برای شما مشخص نیست؛ نمی‌توانید تضمین کنید که کلام، اعتماد، آگاهی، تجربیات یا ظاهر آن فرد دلیل ایجاد چنین احساس‌هایی در شما شده است.

کاریزماتیک یعنی چی؟ به همین خاطر، می‌توان گفت که  افراد کاریزماتیک کسانی هستند که با معجونی از ویژگی‌های خاص مانند اقتدار، هوشمندی، دانش و ….. به صورتی غیر قابل انکار سایر افراد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند و ایشان را به صورت‌های گوناگون مطیع خود می‌کنند. در کل کاریزماتیک بودن یک ویژگی مثبت و برتر است که همه می‌خواهند به‌صورتی از آن برخوردار باشند.

گاهاً پیش می‌آید که سلبریتی‌ها را افراد کاریزماتیک معرفی می‌کنند، اما حقیقت این است که همه سلبریتی‌ها را نمی‌توان افراد کاریزماتیک در نظر گرفت؛ چون با وجود اینکه تعاریف متفاوتی از کاریزما وجود دارد، اما هرکس به کمک حس ششم خود می‌تواند یک فرد کاریزماتیک را از غیرکاریزماتیک تشخیص دهد. به همین خاطر مشهور بودن یا ثروتمند بودن صرف، نمی‌تواند دلیل بر وجود کاریزما در افراد باشد.

.

چرا کاریزمایتک بودن مهم است؟

انسان‌ها مخلوقاتی اجتماعی هستند که به  صورت ذاتی علاقه فراوانی به دیده‌ شدن و تاثیرگذاری در نزد دیگران دارند. هر فرد با ویژگی و قابلیت‌های رفتاری متفاوت، می‌خواهد که به نوعی در دیگران اثر کند. حدود ۹۰ درصد افراد جامعه تحت تاثیر ناتوانی‌های فردی، مشکلات اجتماعی و خانوادگی، موقعیت مالی و اجتماعی سطح پایین و دست به گریبان بودن با مشکلاتی از این دست، نیازهای برتر خود را به فراموشی می‌سپارند.

اما با این وجود همچنان حس تاثیرگذاری و دیده شدن حتی در نزد خانواده، دوستان و همکاران در آن‌ها وجود دارد. در واقع اگر کسی بتواند خاصیت‌های کاریزما را در خود ایجاد کند، حتی اگر هرگز مشهور نشود، می‌تواند حداقل روی نزدیکان خود تاثیر بگذارد. اگر یک کاسب ‌کار یا فروشنده قابلیت کاریزما داشته باشد، می‌تواند مخاطبین یا مشتریان بیشتری برای خود ایجاد کند و کسب‌وکار خود را در حد یک تجارت اعلا گسترش دهد.
می‌توان گفت: «هر انسانی به صورت ذاتی می‌خواهد با دارا بودن ویژگی‌های برتر انسانی، به عنوان یک فرد کاریزماتیک در جامعه دیده شود!»

.

آیا ما هم می‌توانیم کاریزماتیک باشیم؟

بله، شما با محصول کاریزما یا جذابیت می‌توانید یک کاریزماتیک باشد؛ لازم است بدانید در تفکر عام، کاریزما را به عنوان یک ویژگی ذاتی، ژنتیکی و درونی در نظر می‌گیرند. این تفکر به‌ زمانی برمی‌گردد که برای اولین بار این واژه در بین مردم رواج پیدا کرده بود و مردم عیسی مسیح (ع) را به عنوان کاریزماتیک ‌ترین فرد عالم می ‌شناختند.

اما در عصر حاضر، دیگر کاریزماتیک بودن به عنوان یک ویژگی ذاتی و ژنتیکی در نظر گرفته نمی‌شود، با توجه به سطح اطلاعات و تکنولوژی‌های برتر موجود در عصر حاضر، تمام قابلیت‌های برتر توسط انسان در کوتاه‌ترین زمان ممکن قابل فراگیری هستند. در واقع امروزه به تمام مردم جهان ثابت شده است که رسیدن به درجات برتر اجتماعی، فرهنگی، مالی و …. تنها در گرو کسب دانش و آموزش‌های لازم در آن زمینه‌ها قرار دارد.

اکنون که به خوبی می دانید کاریزما به چه معناست، بر همین اساس می‌توانم این خبر خوب را به شما بدهم که: «هرکس که بخواهد می‌تواند تبدیل به یک شخص کاریزماتیک شود.» برای تبدیل شدن به چنین شخصی هم فقط کافیست بارزترین ویژگی ‌های کاریزما را در خود تقویت کنید و توسعه فردی را در خود استارت بزنید. آن‌گاه با بدست آوردن قدرت تاثیرگذاری، می ‌توانید کاریزما بودن خود را اثبات کنید.

نمایش بیشتر

محتوای دوره

درس های دوره

 • بخش اول
  00:00
 • بخش دوم
  00:00
 • بخش سوم
  00:00
 • بخش چهارم
  00:00
 • بخش پنجم
  00:00
 • بخش ششم
  00:00
 • بخش هفتم
  00:00

رتبه بندی و نظرات دانشجویان

هنوز بررسی نشده است
هنوز بررسی نشده است