مهارت فردی

قدرت ذهن به چه معناست؟

برای اینکه بتوانیم درک مهمی از قدرت ذهن و چگونگی آن داشته باشیم، بهتر است آن را بشناسیم.

ذهن کارخانه تولید تصمیم های ماست. تصمیم های کوچک تا بزرگ . یک مثال ساده می زنیم:

اگر بخواهیم دست خود را به منظور بلند کردن اشیاء، حرکت دهیم ابتدا تصمیم می گیریم، سپس اقدام می کنیم و این اقدام منجر به فرمان دادن مغز به اندام های حسی – حرکتی ماست.

پس برای انجام حتی فعالیت های فیزیکی هم نیاز به انگیزه های غیرفیزیکی داریم. اینکه تصمیم به بلند کردن چیزی می گیریم ، یعنی در ذهن خود، اراده می کنیم و خواستار انجام این کار شده، سپس این اراده را به قسمت های دیگر بدن تسری می دهیم و به خواسته خود می رسیم.

پس برای رسیدن به خواسته ها، باید ابتدا در ذهن خود اراده انجام آن را بگیریم. وقتی به شرایطی رسیده باشیم که بدون چون و چرا، ذهنمان انجام این خواسته را از ما بخواهد، صد در صد آن کار را به انجام می رسانیم.

پس در اکثر مواقع که به هدفی نمی رسیم یا در انجام دادن کاری موفق نیستیم، یکی از عمده ترین دلیل هایش این است که ذهن ما ، تصمیم نهایی را نگرفته و تمام اراده ذهنی ما به کار گرفته نشده است.

البته هنوز اطلاعات بسیاری مانده که انسان به کشف آن، نائل نشده است اما از برخی آثار و نشانه ها و یا اتفاقاتی که در دنیا با وجود همین قدرت ذهن بشر، پدید آمده است می توانیم به قدرت بی انتهای ذهن؛ پی ببریم.

.

قدرت ذهن و تاثیر آن بر زندگی:

از مثال های عینی که می توانیم در ارتباط با قدرت ذهن بیان کنیم، می توانیم به افرادی با بیماری های سخت که یا درمانی بسیار مشکل دارند و یا حتی ممکن است بدون علاج و درمان باشند، اشاره کنیم. شاید شما هم داستان بسیاری از این انسان ها را شنیده و یا خوانده باشید که توانسته اند فقط با کمک انرژی ذهن خود، این بیماری را به عقب برانند و یا برای مدتی بسیار طولانی تر از چیزی که تصور میشد، زنده بمانند و به زندگی شان ادامه دهند. چرا؟ واقعا چطور امکان دارد؟ از نظر قوانین علمی و مشاهدات، جوابی برای سؤال خودمان پیدا نمی کنیم. تنها چیزی که در این میان، ما را می تواند به جواب برساند توجه به اوضاع و احوال آنها در دوران بیماری شان است. اگر پای حرف این انسان ها بنشینید، همگی یک نقطه اشتراک دارند: امیدواری و امید به زنده ماندن و ادامه دادن با وجود بیماری. امیدواری و حس مبارزه برای زندگی، چیزی است که فقط از تصورات و ذهنیات انسانها، بروز می کند. نوعی تصمیم و اراده ذهنی که به مغز برای جنگیدن با عوامل بیماری زا، نقشه راه می دهد و مغز هم به تبعیت از آن به تک تک سلول های بدن فرمان مبارزه خواهد داد. عجیب ولی باورکردنی است. بسیاری از اکتشافات و اختراعات در طول تاریخ، در اول راه فقط یک تصور بود که با پروبال دادن به آنها از طریق قدرت ذهن، به ظهور و بروز رسیدند. این مثال ها نشاندهنده این است که ذهن انسان دارای قدرتی بینظیر است که امکان تغییر و تحول را در زندگی به آدمی می بخشد. علاوه بر زندگی شخصی خودش ، می تواند در جهان پیرامون خود هم تغییر ایجاد کند. اولین قدم برای استفاده از این قدرت خدادادی، این است که به داشتن این قدرت (باور واقعی ) داشته باشیم و آن را دست کم نگیریم. به این قدرت بها دهیم و از آن فقط برای انجام کارهای پیش پا افتاده و روزمره، استفاده نکنیم.

.

قدرت ذهن خود را چگونه افزایش دهیم؟

افزایش قدرت ذهن هم مثل هر چیز دیگری، احتیاج به تمرین دارد. شبیه عضلات یک بدنساز که فقط با تمرین های خاص است که می تواند حجیم شود و پر قدرت. تمرین های ذهنی، سخت نیستند ولی باید مداوم و بدون وقفه به کار برده شوند.

.

بهترین تصورات و تجسمات را از خود داشته باشید:

اگر می خواهید همیشه در اوج باشید، باید همیشه خود را در اوج ببینید. حتی اگر در شرایط حال حاضر، دراین وضعیت نیستید. ممکن است در ابتدا خنده دار باشد یا حتی غیر ممکن. اما واقعیت این است که وقتی خودتان در ذهن تان از رسیدن به موفقیت شگفت زده اید و آن را راست و حقیقی نمی دانید، چطور ممکن است که کائنات و بقیه مخلوقات به خواسته شما احترام بگذارند؟

خود را در مقام و مرتبه و موفقیت تجسم کنید. این قدرت ذهن شما است که می تواند شما را به واقعیت برساند.

.

افکار منفی را از ذهن خود دور کنید:

زمانی که در ارتباط با مسئله ایی، نگرانی و اضطراب و یا یأس و ناامیدی به ذهن تان هجوم می آورد، اطمینان داشته باشید که این نگرانی ها و نقاط منفی ، قدرت ذهن و اراده شما را کم میکند. تمرکز شما را به هم می زند و از مسیر واقعی، دورتان می کنند. بهتر است با فرض یک تابلو ورود ممنوع در ذهن تان، آنها را پس بزنید.

.

فعالیت های ورزشی انجام دهید:

ترشح برخی از هورمونها هم می توانند به طور شیمیایی سبب بهبود عملکرد مغز شده و در نتیجه قدرت ذهن را افزایش دهد مانند سروتونین. ویتامین دی نور خورشید و انجام فعالیت های ورزشی به ترشح این هورمون و هورمون های مشابه آن، کمک خواهد کرد.

.

ساعات خواب و استراحت خود را تنظیم کنید:

یکی از روش هایی که منجر به بهبود عملکرد ذهن و مغز می شود، تنظیم ساعات خواب و بیداری می باشد. اگر در ساعت مشخصی بخوابیم و با میزان خواب کافی، صبح زود از خواب بیدار شویم، تاثیر مثبتی بر قدرت ذهن ما و همچنین افزایش قدرت تجزیه و تحلیل مغز ما خواهد گذاشت. اگر اهداف و چشم اندازی که در آینده برای خود متصور هستیم را در کاغذ، به طور روزانه یادداشت کنیم، این تکرار، سبب ملکه شدن خواسته هایمان در ذهن مان خواهد شد. ذهن ما دیگر چیزی به غیر از این موفقیت ها را نمی تواند در فرهنگ لغات خود معنی کند و مسلما چیزی که تمام نیرو و قوای ذهنی ما را به خودش معطوف کند، عملکرد بیرونی ما را هم تحت تاثیر خودش قرار خواهد داد و قطع به یقین، کاری نخواهیم کرد که از این اهداف دور شویم.

.

خلوت گزینی و تمرکز روزانه:

هر روز سر ساعت معینی سعی کنید که تمام تمرکز خود را صرف خلوت کردن با مرکز قدرت جهان، یعنی خداوند، بکنید. از خواسته های خود با او حرف بزنید، از برنامه ها و اهدافی که دارید. مشورت و هم صحبتی با قدرتی بیکران و نامحدود، این حس را به ما می دهد که چون ما هم جزئی از اجزای این قدرت بیکران هستیم، پس در وجود ما هم انرژی و قدرت ذهن به گونه ایی نهفته شده است که می توانیم ناممکن را ممکن کنیم

.

تغذیه سالم و مناسب:

بدون شک با شکمی گرسنه و فشار خونی پایین افتاده، اصلا نمی توانیم حتی فکر بکنیم چه رسد به اینکه قدرت ذهن را جمع کنیم و افزایش دهیم! رژیم غذایی سالم و به دور از افراط و تفریط، به عنوان عاملی خارجی در بهبود عملکرد مغز و ذهن ما؛ می تواند نقش مهمی را برای ما ایفا کند. .

استفاده از مطالب سودمند به انواع اشکال:

در ابتدا گفتیم که تجسم خود در بهترین حالات و موقعیت یکی از راه های بیشتر شدن قدرت ذهن است. ما همچنین می توانیم با استفاده از مطالب خواندنی مفید و کتاب هایی با اثرگذاری بالا یا با شنیدن موسیقی الهام بخش و زمزمه شعر یا ترانه ایی امیدوارکننده، شرایط خوبی را برای خیال مان مهیا کنیم تا بتواند پرواز کند. حتما شما هم در لحظات و دقایقی برایتان پیش آمده است که پرنده خیال تان را با یک تلنگر(از هر جنس) به دوردستها بفرستید. به سرزمین آرزوها و خواسته های درونی تان.

.

نقش قدرت ذهن در رسیدن به موفقیت:

موفقیت در تعریفی عادی یعنی تلاش برای رسیدن به هر آنچه که دلخواه ماست. مسیری که از نقطه ایی شروع و به نقطه ایی ختم می شود. در این مسیر باید همسفری مطمئن را همراه داشته باشیم. این همسفر همان قدرت ذهن ماست که می تواند ما را با انرژی زیاد به سمت هدف هل دهد و یا برعکس، انرژی ما را بگیرد. ذهن با استفاده از دو رکن اصلی و سازنده خود یعنی، هوش ذاتی و تجارب زیستی، می تواند مجموعه ایی از ادراک و امیال و خواسته ها را در خود تدوین کند و همانطور که در پاراگراف اول این مقاله هم توضیح دادیم، قدرت ذهن می تواند بر عملکرد جسم ما هم اثر بگذارد. برای استفاده هر چه بیشتر از قدرت ذهن خود، اول باید هدف خود را معین کنید سپس برای دست یابی به این اهداف برنامه ریزی کنید یعنی بدانید که برای رسیدن به هدف موردنظرتان چه کارهایی باید انجام بدهید و در قدم سوم تخیل و تصور خود را چاشنی کنید که این همان قدرت ذهن شماست. تکرار کلمات تأکیدی و افزایش انگیزه های درونی برای رسیدن به هدف از طریق تزریق شور و شادی ، استفاده از تفکرات مثبت و ….. همگی ابزارها و توشه هایی هستند که در این مسیر احتیاج دارید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا