یادگیری تا آخر عمر باید ادامه داشته باشد

یادگیری تا آخر عمر باید ادامه داشته باشد

تحصیلات، تجربه و اشتیاق هر کدام موتورهایی هستند که جرقه‌های موفقیت را روشن می‌کنند؛ اما اگر بخواهید سرعت داشته باشید و حرکت خود را در لحظه حفظ کنید، باید با آموزش مداوم، سوخت دائمی خود را تامین کنید.

دنیا پیوسته در حال تحول است و برای اینکه در جریان جدیدترین ابتکارات قرار گیرید و بدانید چگونه باید آن‌ها را به طور موثر اهرم کنید، لازم است کنجکاوی به خرج دهید و برای گسترش بنیان دانش خود پیوسته تلاش کنید.

پیشنهاد ما این است که این استراتژی‌ها را برای پرورش میل به کسب دانش و به‌کارگیری آن برای موفقیت مدنظر قرار دهید:

.

مرحله 1: اطلاعات چالش‌برانگیز بخوانید

گسترش دانش تنها به‌معنای کسب اطلاعات بیشتر نیست؛ اگر چه دریافت اطلاعات به ارزش آن می‌افزاید.

برای تقویت دانش در زمینه رشته خودتان باید پیوسته به‌دنبال منابع جدید و سودمند و مرتبط اطلاعات باشید که به شما انگیزه‌ای برای خروج از منطقه امنتان می‌دهند. مطالعات چالش‌برانگیز یکی از روش‌های مهم رسیدن به این هدف است. «آنتونی رابینز» میل سیری‌ناپذیر نسبت به مطالعه‌کردن دارد و تاکنون بیش از 10‌هزار جلد کتاب را خوانده است و پیوسته با مطالعه روزانه دانش خود را گسترش می‌دهد!

اگر منابعی پیدا کنید که هم مفید باشند و هم شما را وادار به فکر‌کردن کنند، در پایان از کاری که انجام داده‌اید، شادمان خواهید شد.

تحقیقات را با یک کارشناس خبره در رشته خود آغاز کنید؛ آن‌ها چه نوشته‌اند؟ مطالعه چه کتاب‌هایی را به شما توصیه می‌کنند؟ با چه کسانی همکار بوده‌اند؟

هدفتان این باشد که هفته‌ای چهار یا پنج مقاله خوب بخوانید و حداقل ماهی یک کتاب را تمام کنید.

همچنین نباید در دام تعصب بیفتید. اگر نقطه‌نظرات مختلفی درباره موضوع مورد‌مطالعه‌تان وجود دارد، آن‌ها را بخوانید و سر دربیاورید اختلاف بر سر چیست. افکار مخالف الزاما چیز بدی نیستند و می‌توانید پس از مطالعه، نکات کلیدی آن را برای به‌کارگیری در زندگی خود انتخاب کنید. اگر نمی‌توانید تئوری مورد‌مطالعه خود را عملی کنید، به احتمال زیاد موضوع مناسبی را انتخاب نکرده‌اید.

.

مرحله 2: به‌دنبال بازخورد سازنده باشید

علاوه بر اینکه مطالعه را به‌صورت یک عادت درمی‌آورید، باید مقید باشید از افرادی که انتقاد صادقانه اما سازنده می‌کنند، بازخورد بگیرید. یادگیری تنها استفاده از منابع معمول، مخصوصا به انتخاب خودتان، نیست؛ بلکه بازخورد هدفمندی است که به کشف نقاط کور و قدم‌های اشتباهی که خودتان متوجه آن‌ها نشده‌اید، کمک می‌کند. در مجموع، هدف این است که انسان بهتر و باهوش‌تری شوید؛ پس تمرکز شما باید روی افزایش زکاوتتان با استفاده از تمامی منابع موجود باشد.

آیا پذیرفتن بازخورد از طرف دیگران همیشه آسان است؟

البته که نیست. اینکه یک شخص سوم بخواهد کمبودهای شما را مورد بررسی قرار دهد، قابل‌هضم نیست. جزئیات این واقعیت را عوض نمی‌کنند که بازخوردها برای ارتقای موفقیت شما لازم هستند؛ پس پیشاپیش تصمیم بگیرید پوست‌کلفت باشید و از بازخوردهای سازنده با آغوش باز استقبال کنید.

.

مرحله 3: طوری یاد بگیرید که بتوانید به دیگران نیز آموزش دهید

کسب دانش تازه و به‌کارگیری آن در زندگی به‌تدریج شانس دستیابی به موفقیتی را که برای خودتان در نظر گرفته‌اید، افزایش می‌دهد؛ همچنین کمک می‌کند دیگران با قابلیت‌های شما آشنا شوند. موفقیت‌های شما به‌ندرت ممکن است دیده نشوند و زمانی که درباره راز موفقیت شما سوال می‌کنند، می‌توانید آن‌ها را به منابعی ارجاع دهید که به خودتان کمک کرده‌اند. با دست‌و‌دل‌بازی دانش خود را با دیگران قسمت کنید و دیگران را رقبایی نبینید که جایگاه شغلی، مشتریان یا شهرت و اعتبارتان را هدف گرفته‌اند؛ آن‌ها را دوستان بالقوه‌ای بدانید که از طریق گسترش این دانش، به توسعه ثروت کمک می‌کنند.

همچنین کمک‌کردن به دیگران شما را وادار می‌کند افکار خود را با دقت و وضوح به دیگران منتقل کنید، اما شنیده‌شدن به‌تنهایی کافی نیست؛ خودتان نیز باید توسط دیگران درک شوید. ایده‌های شما هرگز موثرتر از توانایی‌تان در فهماندن آن‌ها به دیگران نیستند.

اگر فکرش را بکنید، به احتمال زیاد مربیان زیادی بوده‌اند که در رسیدن به جایگاه فعلی به شما کمک کرده‌اند.

.

شاید کلیشه‌ای به نظر برسد، اما حقیقت دارد که هر کس غنی‌تر است، محتاج‌تر است؛ بنابراین هیچ فرصتی را برای به‌اشتراک‌گذاشتن دانش، درس و توصیه‌های خود با دیگران از دست ندهید.
اگر می‌خواهید تا آخر عمر شاگردی باشید که نه‌تنها از موفقیت‌های خود، بلکه از کمک‌کردن به دیگران انگیزه می‌گیرد، هدفتان باید همواره خلق یک اکوسیستم فعال باشد که یادگیری و رشد پیوسته را پرورش می‌دهد.

کنجکاوی و عطش شما برای کسب دانش، ناگزیر الهام‌بخش دیگران خواهد بود؛ پس همان‌طور‌که در سفر زندگی به پیش می‌روید، مراقب هدفتان باشید. هر‌از‌گاهی یک کتاب خوب بخوانید، بازخوردهای لازم را بگیرید و سپس آن را به دیگران قرض دهید. دنیا منبع بی‌پایان دانش است و استفاده از آن تنها به خود ما بستگی دارد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید