هدف گذاری از دید ناپلئون‌هیل چگونه است ؟

هدف گذاری

در این مقاله به درس‌هایی که ناپلئون هیل درباره هدف گذاری گرفته است میپردازیم؛ و با 13 مورد آن آشنا می‌شویم.

.

1. اگر اعتقاد داشته باشید که می‌توانید، حتما می‌توانید

به هر‌ چه اعتقاد داشته باشیم اتفاق می‌افتد. به این اصطلاحا تحقق باور می‌گویند. اغلب ما هرگز متوجه نمی‌شویم که از چه نیروی عظیمی برخورداریم؛ زیرا نمی‌خواهیم تن به انجام دادن کارهایی بدهیم که در‌ نظر دیگران امکان انجام دادنش وجود ندارد. کارهای غیر‌ممکن به تلاش و تمرکز بیشتری نیاز دارد؛ اما وقتی این‌ها تحقق پیدا می‌کنند، پاداشی گران حاصل می‌شود. ممکن است نتوانید به هر چه دوست دارید دسترسی پیدا کنید؛ اما تا معتقد نباشید که توان انجام کاری را دارید، هرگز به انجام دادن آن موفق نمی‌شوید.

.

2. اگر مطلبی را به‌ دفعات برای خود تکرار کنید، حتی اگر واقعیت نداشته باشد آن‌ را باور می‌کنید

تکرار یک مطلب باعث می‌شود ذهن نیمه هشیارتان آن‌ را به عنوان یک حقیقت بپذیرد و آن‌ را به یک حقیقت فیزیکی تبدیل می‌کند. می‌توانید از این موقعیت استفاده کنید و به جنبه‌های مثبت امور توجه کنید. جای «می‌توانم این کار را بکنم.» را با «این‌ کار را خواهم کرد.» عوض کنید.

.

3. اگر به خود و دارندگی‌ها و امتیازات خود اعتقاد نداشته باشید، دیگران هم به شما و دارندگی‌هایتان اعتقاد نخواهند داشت

در فروش قاعده اصولی وجود دارد و آن قاعده این‌ است: قبل از اینکه به دیگران بفروشید، باید به خودتان بفروشید. اگر به کالا و خدمات خود اعتقاد نداشته باشید، بدانید که دیگران هم به خدمات و کالاهای شما اعتقاد نخواهند داشت. اگر دیگران را فریب بدهید و آن‌ها را به معامله‌ای غیر‌منصفانه وادار کنید، باید قبل از همه بر مقاومت درونی خود در برابر انجام دادن کار اشتباه غلبه کنید.

.

4. چه کسی به‌ شما گفت که این‌ کار عملی نیست، به چه موفقیت عظیمی رسیده است که او را واجد شرایط کرده تا برای شما تعیین محدودیت بکند؟

در جریان زندگی به نکته مهمی پی می‌برید و آن نکته این ‌است که کسانی که بیش از همه توصیه می‌کنند و پند و اندرزی می‌دهند، کم‌تر از دیگران شایسته انجام این‌ کار هستند. اشخاص موفق و درگیر فرصت آن‌ را ندارند که خطوط زندگی شما را مشخص کنند آن‌ها گرفتار زندگی خود هستند. ناموفق‌ها و ناقابل‌ها بیش از هر کسی فرصت دارند که خط و خطوط زندگی دیگران را ترسیم کنند. این اشخاص از شکست خوردن و ناکام ماندن شما لذت می‌برند. وقتی کسی به‌ شما می‌گوید، چیزی که می‌خواهید به آن برسید غیرممکن است یا ارزش تحمل زحمتش را ندارد، نگاهی دقیق به او بیاندازید و ببینید که در زندگی خود به کجا رسیده‌اند، چه موفقیت‌هایی کسب کرده‌اند. آدم‌های موفق خوش‌بین هستند و به موفقیت عادت کرده‌اند. 

.

5. اگر به رفتار امروزتان ادامه دهید، ده سال دیگر در چه شرایطی قرار خواهید داشت؟

خیلی‌ها متوجه نیستند که موفقیت‌های بزرگ از موفقیت‌های کوچکی که اغلب در مدتی طولانی به‌ دست آمده‌اند نشات می‌گیرند. واقعیتی است که آدم‌های موفق اندیشمندان بلند‌مدت هستند، آن‌ها می‌دانند که باید از هر موفقیت خود درسی بگیرند و هر موفقیت را زیربنای موفقیت بعدی قرار دهند. مرور منظم پیشرفت و ترقی، بخش مهمی از هدف‌گذاری است. هدف چیزی آنقدر‌ها بیش از یک میل و اشتیاق نیست، مگر اینکه برای دستیابی به آن زمان‌بندی کنید. مهم است که در برنامه‌ریزی هدف‌ها به هدف‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت توجه داشته باشید. با توجه به شرایط در هدف‌های خود تجدید نظر کنید، به زمان انجام شدن آن‌ها توجه داشته باشید و به تدریج هدف‌های بزرگ‌تری برای خود انتخاب کنید. دقت کنید که در مسیر درستی در حرکت باشید.

.

6. از زندگی چه می‌خواهید و برای رسیدن به این خواسته به زندگی چه می‌دهید؟

در فیزیک قانونی هست که می‌گوید: برای هر عملی، واکنشی به همان اندازه در جهت مخالف وجود دارد. همین مطلب در زندگی ما نیز صدق می‌کند. هر چه بکارید همان را برداشت می‌کنید. برداشت شما با سرمایه‌گذاری شما رابطه مستقیم دارد. به هر‌ چیز یک برچسب قیمت الصاق شده است. وقتی برای خود هدفی در نظر می‌گیرید و برای رسیدن به آن‌ هدف تلاش می‌کنید می‌بینید که هیچ هدفی دور از دسترس نیست.

.

7. به‌ جای آنچه نمی‌خواهید به آنچه می‌خواهید توجه کنید

به هر چه فکر کنید به آن می‌رسید. به هر چه برای مدت کافی فکر کنید، بخشی از روان شما می‌شود، از این قانون به سود خود استفاده کنید. اگر ذهن خود را متوجه مسائل کنید، به مسئله می‌رسید و اگر به راه‌حل بیندیشید، به راه‌حل می‌رسید. داشتن تردید، هراس و احساس عدم امنیت خاطر طبیعی است. انسان موفق به این مهم توجه می‌کند و با متمرکز شدن روی جنبه‌های مثبت و هدف‌های مطلوب راه غلبه بر آ‌ن‌ها را می‌یابد.

.

8. به هر چه بخواهید می‌رسید، مشروط بر آنکه جایگزینی را به‌ جای این خواسته خود نپذیرید

کسانی که در زندگی خود به موفقیت‌های بزرگ می‌رسند کسانی هستند که به کم‌تر از آنچه می‌خواهند رضایت نمی‌دهند. وقتی می‌بینید که به دریافت کم‌تر از حد مطلوب فکر می‌کنید، لحظه‌ای صبر کنید و موقعیت را تحلیل نمایید. آیا موانعی که پیش‌روی خود می‌بینید برطرف ناشدنی هستند؟ آیا راه دیگری برای حمله به مسئله وجود ندارد؟ هر قدمی که در مسیر درست برداشته شود، هرقدر کوچک و جزئی به‌ نظر برسد شما را به‌ سمت هدف سوق می‌دهد.

.

9. مهم نیست که در گذشته چه کرده‌اید، مهم این است که در آینده چه خواهید کرد

این گفته شکسپیر است که « آنچه گذشته است پیشگفتار است» هر کاری که در گذشته انجام داده‌ایم در حکم پیشگفتار و مقدمه‌ای برای کار بعدی ما است. برای موفقیت‌‌های آتی خود برنامه‌ریزی کنید و پیروزی‌های امروز خود را جشن بگیرید.

.

10. به دقت به آنچه می‌خواهید بیندیشید

بسیاری از مردم برای تعطیلات آخر هفته خود بیش از زندگیشان برنامه‌ریزی می‌کنند و بعد ناگهان متوجه می‌شوند که بی‌ آنکه بدانند زندگیشان گذشته است. وقتی دقیقا مطالعه کنید و بدانید که از این زندگی چه می‌خواهید، نیرو و توانتان را برای رسیدن به این خواسته‌ بسیج می‌کنید. یکی از امتیازات مهم داشتن هدف مشخص در زندگی این ‌است که به‌ شما این امکان را می‌دهد تا فعالیت‌های خود را از پیش سازماندهی کنید. در این شرایط خودبه‌خود می‌دانید که آیا به‌ سوی هدف پیشرفت می‌کنید یا از آن فاصله می‌گیرید. این‌گونه می‌توانید از زمان، از پول و از انرژی خود برای رسیدن به هدفتان استفاده کنید.

.

11. ترقی شما در زندگی از ذهنتان شروع و به همان‌جا ختم می‌شود

هر موفقیت بزرگی با یک ایده در ذهن شروع می‌شود و بعد به حقیقت می‌پیوندد. با یادگیری و مطالعه دائم ذهن خود را با نقطه نظرها انباشت کنید و بعد برای تحقق آن‌‌ها بکوشید. حتی یک ایده کم‌مقدار که به مرحله عمل گذاشته می‌شود به‌ مراتب از یک ایده عالی که به مرحله عمل نمی‌رسد بهتر است.

.

12. ثبات هدف اولین اصل موفقیت است

برای دستیابی به موفقیت باید طرحی مدبرانه برای زندگی داشته باشید و به‌رغم همه مشکلاتی که احتمالا وجود دارد به آن بچسبید. توجه داشته باشید که در عمل همه اشخاص موفق جایی در زندگی مایوس می‌شوند؛ اما هیچ مانعی وجود ندارد که شخص با ثبات رای و مصمم از عهده آن بر نیاید.

.

13. انسان هدفمند همیشه موفق است

هدف‌گذاری را بخشی همیشگی از زندگی خود قرار دهید. می‌توانید هدف‌هایی کوچک و قابل‌ حصول را در نظر بگیرید و آنقدر در جهت نیل به آن بکوشید و تلاش کنید تا به آن برسید. بدانید که موفقیت‌های کوچک به موفقیت‌های بزرگ‌تر ختم می‌شوند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید