مهارت فردی

افزایش تمرکز و کنترل ذهن

امروز می خواهیم درباره افزایش تمرکز و کنترل ذهن و اهمیت داشتن تمرکز در شرایط حال حاضر دنیا با شما صحبت کنیم.

مشکلات زیادی در حال حاضر در دنیا وجود دارد که حال همه ما را به هم ریخته است. کرونا، گرانی،‌ اخبار  منفی در سراسر دنیا،‌ جنگ و… این اخبار و هزاران هزار خبر منفی دیگری که وجود دارد مانند دزدی ماهر نیمچه امید و انگیزه ای که برای ادامه زندگی در اختیار داریم را از ما می گیرد و باعث می شود که به مردگانی متحرک تبدیل شویم که فقط برای گذران زندگی از خواب بیدار می شویم و به سرکار می رویم و اخر روز هم در شرایطی خسته  و درمانده به خانه بر میگردیم و خودمان را در معرض این اخبار قرار می دهیم و سپس می خوابیم و روز از نو روزی از نو. اما در این شرایط کار درست چیست و چه کاری باید انجام دهیم که با آسودگی خاطر و با ذهنی باز هر روز صبح به استقبال زندگی برویم؟ چطور باید خودمان را در برابر این همه اخبار منفی، مثبت باشیم و با امید بیشتری زندگی کنیم و احساس خوشبختی بیشتری در زندگی داشته باشیم؟

شاید تنها پاسخ به این سوالات افزایش تمرکز و کنترل ذهن باشد. زمانی که ما بتوانیم روی ذهن خودمان کنترل داشته باشیم و تمام تمرکزمان را روی کاری مشخص بگذاریم، در مرور زمان دو اتفاق مهم برای خودمان رقم می زنیم: نخست آنکه ذهن خودمان را از تمامی مسائل منفی پاک می کنیم و دوم انکه می توانیم به دستاوردهای بزرگی برسیم و در طول مسیر رسیدن به دستاوردها حال خودمان را خوب نگه می داریم. در ادامه مقاله قصد داریم به راهکارهایی بپردازیم که موجب افزایش تمرکز و کنترل ذهن می شود.

.

راه های افزایش تمرکز و کنترل ذهن:

دست از قضاوت کردن خود بردارید:

به دلیل بیماری کرونا و شرایطی که به دنبال آن وجود آمد، خیلی از افراد نتوانستند پروژه ها و اهدافی را که داشتند به خوبی پیگیری کنند. همین موضوع باعث شده که افراد مدام عملکرد خودشان را قضاوت کنند و برچسب خوب یا بد به خودشان بزنند. وقتی که شما خودتان را قضاوت می کنید و به خودتان برچسب بی عرضه،‌ خنگ، تنبل و… می زنید در واقع به ذهنتان این پیام را ارسال می کنید که من در حال حاضر خیلی ضعیف هستم و خیلی از چیزی که از خودم انتظار دارم پایین تر هستم به همین دلیل کنترل ذهنتان را از دست می دهید و این افکار تمرکز شما را از بین می برد. پس اولین قدم برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن آن است که تلاش کنید تا خودتان را به بهترین شکل ممکن رشد دهید. وقتی که دست از قضاوت کردن خودتان بردارید، افکار منفی کم کم از ذهن شما فاصله می گیرند و دیگر وسط هرکاری به ذهن شما نمی آیند.

فیلتر های ذهنی خودتان را تغییر دهید:

در عصر اطلاعات روزانه حجم زیادی از اطلاعات وارد مغز و ذهن ما می شود. برای آنکه بتوانید، از وارد شدن بخش منفی و به درد نخور این اطلاعات جلوگیری کنید می بایست بر سر ورود اطلاعات فیلتر هایی قرار دهید که اجازه ورود به هر خبری را ندهند وفقط اطلاعات مثبت و مفید را دریافت کند. اما این فیلتر ها چگونه شکل می گیرند؟ این فیلتر ها از باورهای شما شکل می گیرند. باورهای شما نیز از برقرار کردن ارتباط میان تمامی اطلاعاتی است که در ذهن شما وجود دارد. اطلاعاتی که طی سال های زیاد، از طریق شندین، دیدین و تجربه کردن و.. به دست‌ آمده اند. باور های شما هستند که تعیین می کنند که چه چیزهایی باید وارد مغز شما شوند و چه مواردی باید از آن خارج شوند. برای مثال اگر شما باور داشته باشید که ایران یک کشوری است که دوست دارد وضعیت خودش را ازحالت جهان سوم به درحال توسعه تغییر دهد، در این شرایط به خودتان تلاش می کنید که در ایران بمانید و در همین کشور به موفقیت برسید و به بهبود اوضاع کمک کنید. اما اگر باور داشته باشید که در ایران فرصتی برای رشد کردن وجود ندارد و آینده شما در این کشور تباه خواهد شد، تمام تلاشتان را می کنید که هر چه زود تر به یک کشور اروپایی مهاجرت کنید. در نهایت مهاجرت می کنید و چون این باور را دارید در همان کشور به موفقیت می رسید. بسته به آنکه ذهنتان به کدام مثال بالا باور  داشته باشد، اخبار مربوط به آن را وارد ذهن می کند.

کتاب خواندن

یکی دیگر از راه هایی که باعث می شود شما افکار منفی را از ذهنتان پاک کنید و  در نتیجه بتوانید کنترل ذهنتان را  در دست بگیرید. این است که سعی کنید تا اطلاعات مفیدی را به ذهن خودتان وارد کنید. این کار می تواند از طریق خواندن رمان هایی که بیشتر به نشان دادن ارزش های انسانی پرداخته اند، کتاب هایی که در حوزه موفقیت نوشته می شود،‌ دوستان خوب و … انجام دهید. برای آنکه اطلاعات مثبت را جایگزین اطلاعات منفی در ذهنتان بکنید، نیاز دارید که اطلاعات مثبت زیادی را وارد ذهنتان کنید. از طرفی همان طور که گفتیم باورهای شما نتیجه برقراری ارتباط میان تمام داده های ذهنی و افکار شما می باشد که توسط دیدن و شنیدن و تجربه کردن وارد ذهن شما شده است. کتاب خواندن در حوزه هایی که به آن اشاره کردیم باعث می شود که اطلاعات و داده های شما  مثبت باشد، در نتیجه باورهای قبلی شما به مرور زمان از بین میرود و باور های جدید از میان همین افکار به دست می آیند.  برای آنکه بتوانید تعداد کمی زیاد بخوانید ، مهارت تندخوانی می تواند به شما کمک زیادی بکند که با استفاده از آن می توانید ۱۰۰۰ اطلاعات را وارد مغزتان کنید.

 اخبار منفی را کنار بگذارید:

برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن باید از همین الآن به خودتان قول بدهید که پس از آنکه سعی کردید فیلتر های ذهنی خودتان را تغییر دهید، اطلاعات مفیدی را وارد مغزتان کنید.

نوبت آن است که از ورود اطلاعات منفی به ذهنتان جلو گیری کنید. برای اینکار لازم است که تلوزیون را کنار بگذارید و یا حداقل اخبار را کنار بگذارید و ازتمام کانال های خبری خارج شوید.

فقط بر روی یک کار متمرکز شوید

یکی از دلایل حواس‌پرتی اینست که اغلب سعی می‌کنید چند کار را به طور همزمان با هم انجام دهید. در حالی که برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن باید فقط بر روی یک مسئولیت متمرکز شوید. برای مثال در حال نوشتن روی کاغذ هستید و همزمان گوشی همراه را پشت گوش خود قرار داده‌اید. در عین حال با پاها نیز یک وسیله را نگه داشته‌اید. انجام چندین کار با هم به مرور زمان قدرت ذهن را نابود می‌کند. در واقع به جای اینکه شما را در همه کارها ماهر کند، به فردی حواس پرت تبدیل می‌کند که در هیچ کاری موفق نیستید. دل مشغولی، استرس برای انجام همه کارها به نحوه احسن، باعث کاهش قدرت ذهن می‌شود. چرا که بخشی از ذهن به استرس اختصاص می‌یابد. متمرکز شدن روی یک کار باعث افزایش تمرکز و کنترل ذهن می شود.

در زمان استرس کار نکنید

همانطور که گفتیم استرس عامل مهمی در ضعیف شدن قدرت تمرکز است. بنابراین برای افزایش قدرت یادگیری و حافظه باید زمانی کار کنید که استرس ندارید. حتی اگر برای انجام آن عجله دارید، باید آن را تا زمان اتمام استرس رها کنید. با استرس کار کردن برای چندین مرتبه شما را به فردی عجول، استرسی و فاقد تمرکز تبدیل می‌کند.

وقتی چندین بار با آرامش ذهنی کار کنید، به مرور زمان موجب افزایش تمرکز و کنترل ذهن می شود.

افزایش تمرکز و کنترل ذهن با کمک جزئیات

وقتی در حال انجام یک کار هستید، به جای اینکه مدام نتیجه، نظرات دیگران و یا مقایسه خود با دیگران را در نظر بگیرید، بر روی جزئیات متمرکز شوید. برای مثال در زمان راه رفتن به جای فکر کردن به مقصد و انتهای راه، به موزاییک‌های کف خیابان، درخت‌های سر راه و سردی و گرمی هوا فکر کنید.یا مثلا وقتی در حال غذاخوردن هستید، می‌توانید در مورد طعم غذا، لقمه‌هایی که برمی‌دارید و … فکر کنید. فکر کردن به جزئیات در حین کارهای مهم در افزایش قدرت یادگیری و حافظه تاثیر زیادی دارد.

بنویسید:

اگر اضطراب و نگرانی زیادی دارید ، نوشتن آنها در یک دفترچه یادداشت یا راه اندازی یک وبلاگ می تواند به شما کمک کند تا آنها را به نوعی از دیدگاه خود درآورید. نوشتن تمام افکار خود ، فضای ذهن شما را تمیز می کند ، بنابراین شما آزاد خواهید بود که از ذهن خود برای تأملات رضایت بخش تر و معنی دار استفاده کنید. کافی است هر روز زمان مشخصی را برای جلسه نوشتن خود اختصاص دهید تا ذهن خود را مرتباً سر و صدا کنید. دفتر خاطرات یا وبلاگ شما همچنین به عنوان یک منبع خوب برای مواردی که باید به گذشته نگاه کنید و بفهمید چه کارهای خاصی انجام داده اید عمل خواهد کرد.

نه بگویید:

بعضی از افراد فقط نمی توانند نه بگویند ، و همیشه وقتی از آنها خواسته می شود برای دیگران لطف کنند یا از آنها خواسته شود ، “بله” می گویند. کنید. بنابراین ، اگر یک همکار کاری از شما می خواهد کاری را انجام دهید ، همیشه به این فکر کنید که آیا انجام دادن آن خواسته برای شما عملی است یا نه. و مطمئناً یک یا دو چیز وجود دارد که می توانید در مناطق دیگر نیز به آنها “نه” بگویید. بعضی اوقات اگر مرتباً به چیزی بله بگویید ، این یک عادت می شود و شما اغلب با انجام آن گیر می کنید – بنابراین خود را آموزش دهید تا در صورت لزوم «نه» بگویید. با تقویت توانایی نه گفتن می توانید به افزایش تمرکز و کنترل ذهنتان کمک کنید.

کارها را به تعویق نیندازید

یکی از بدترین کارها برای بهم ریختن ذهن شما کنار گذاشتن کارهایی است که باید انجام دهید. آن کارها در سر شما می نشینند و مدام ذهن شما را به خودشان مشغول می کنند ، بنابراین شما هرگز نمی توانید روی کار دیگری که در آن زمان انجام می دهید تمرکز کنید. بنابراین ، توصیه ما این است که هر کاری که لازم است انجام دهید در اسرع وقت انجام دهید، تا بتوانید آن را از ذهن خود خارج کرده و روی کار بعدی تمرکز کنید. اگر این کار را انجام ندهید ، اغلب انرژی بیشتری برای فکر کردن در مورد کاری صرف می کنید تا اینکه در واقع انجام آن باشید! و به یاد داشته باشید: شگفت آور است که یک بار سرانجام خود را متعهد به انجام آن می کنید ، چقدر سریع می توانید کاری انجام دهید. انجام به موقع کارها موجب افزایش تمرکز و کنترل ذهن خواهد شد.

.

تا به اینجا راه های افزایش تمرکز و کنترل ذهن را برای شما توضیح دادیم. یکی از مهم ترین این کارها کتاب خواندن به جهت وارد کردن اطلاعات جدید و مفید بود. اما یکی از سوالاتی که وجود دارد این است که ما چطور باید تمرکزمان را در حین مطالعه کردن را افزایش دهیم؟

افزایش تمرکز و کنترل ذهن در مطالعه

1-کاهش عوامل پرت کننده حواس:

یکی از مهم ترین مواردی که در مواقع مختلف حواس شما را پرت می کند و ذهن شما را به خودش اختصاص می‌دهد سر وصدای محیط شما، صدای تلفن و پیام هایی که برای شما ارسال می‌شود. شما در هنگام انجام هر کاری باید سعی کنید که تمامی عوامل پرت کنند حواس را از خودتان دور نگه دارید. به همین منوال باید میز خودتان را خلوت نگه دارید و همچنین فضای مکانی که در آن مشغول به مطالعه هستید، نباید شلوغ باشد.

2-خط بری:

خط بری کردن یکی از مهم ترین راه هایی است که موجب افزایش تمرکز و کنترل ذهن در مطالعه است. شما از این طریق نه تنها حواستان را درگیر مطالعه می کنید بلکه سرعت مطالعه خودتان را نیز افزایش می دهید. خط بری از آن جهت موجب افزایش تمرکز و و کنترل ذهن در مطالعه می شود که به چشمان شما مسیری برای دنبال کردن کلمات می دهد. در این شرایط شما روی چشمانتان که یکی از مهم ترین عوامل ورود اطلاعات است کنترل کامل دارید.

.

سوالات متداول : 

راه های افزایش تمرکز و کنترل ذهن چیست؟

دست از قضاوت کردن خودتان بکشید-فیلترهای ذهنی خودتان را تغییر دهید- کتاب بخوانیم- اخبار منفی را کنار بگذاریم

چگونه دست از قضاوت کردن خودمان برداریم؟

وقتی که شما خودتان را قضاوت می کنید و به خودتان برچسب بی عرضه،‌ خنگ، تنبل و… می زنید در واقع به ذهنتان این پیام را ارسال می کنید که من در حال حاضر خیلی ضعیف هستم و خیلی از چیزی که از خودم انتظار دارم پایین تر هستم به همین دلیل کنترل ذهنتان را از دست می دهید و این افکار تمرکز شما را از بین می برد. پس اولین قدم برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن آن است که تلاش کنید تا خودتان را به بهترین شکل ممکن رشد دهید. وقتی که دست از قضاوت کردن خودتان بردارید، افکار منفی کم کم از ذهن شما فاصله می گیرند و دیگر وسط هرکاری به ذهن شما نمی آیند.

چگونه فیلترهای ذهنی خودمان را تغییر دهیم؟

در عصر اطلاعات روزانه حجم زیادی از اطلاعات وارد مغز و ذهن ما می شود. برای آنکه بتوانید، از وارد شدن بخش منفی و به درد نخور این اطلاعات جلوگیری کنید می بایست بر سر ورود اطلاعات فیلتر هایی قرار دهید که اجازه ورود به هر خبری را ندهند وفقط اطلاعات مثبت و مفید را دریافت کند. اما این فیلتر ها چگونه شکل می گیرند؟ این فیلتر ها از باورهای شما شکل می گیرند. باورهای شما نیز از برقرار کردن ارتباط میان تمامی اطلاعاتی است که در ذهن شما وجود دارد. اطلاعاتی که طی سال های زیاد، از طریق شندین، دیدین و تجربه کردن و.. به دست‌ آمده اند. باور های شما هستند که تعیین می کنند که چه چیزهایی باید وارد مغز شما شوند و چه مواردی باید از آن خارج شوند

چه طور فقط بر روی یک کار تمرکز کنیم؟

یکی از دلایل حواس‌پرتی اینست که اغلب سعی می‌کنید چند کار را به طور همزمان با هم انجام دهید. در حالی که برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن باید فقط بر روی یک مسئولیت متمرکز شوید. برای مثال در حال نوشتن روی کاغذ هستید و همزمان گوشی همراه را پشت گوش خود قرار داده‌اید. در عین حال با پاها نیز یک وسیله را نگه داشته‌اید. انجام چندین کار با هم به مرور زمان قدرت ذهن را نابود می‌کند. در واقع به جای اینکه شما را در همه کارها ماهر کند، به فردی حواس پرت تبدیل می‌کند که در هیچ کاری موفق نیستید. دل مشغولی، استرس برای انجام همه کارها به نحوه احسن، باعث کاهش قدرت ذهن می‌شود. چرا که بخشی از ذهن به استرس اختصاص می‌یابد. متمرکز شدن روی یک کار باعث افزایش تمرکز و کنترل ذهن می شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا