مهارت فردی

چرا شکست می خوریم؟

هر آدم موفقی اعتراف می‌کند که شکست اتفاق می‌افتد و همه ما سهمی از آن داشته‌ایم اما از هر شکست دو درس ارزشمند می‌گیریم. اول اینکه شکست ما حداقل یک دلیل داشته و دوم ما می‌توانیم از آن شکست عبور کنیم.

چرا شکست می‌خوریم؟ و چگونه باید آن را اصلاح کنیم؟

بر اساس کتاب “شما می‌توانید پیروز شوید” نوشته شیو کرا Shiv Khera، شکست‌ها اغلب به هفت دلیل اتفاق می‌افتند و هر یک از آن‌ها درس ارزشمندی به ما داده و به ما نشان می‌دهند که چگونه از افتادن در همان تله قبلی اجتناب کنیم.

شایع‌ترین علل بروز مشکلات ناشی از شکست و راه حل آن‌ها:

 1. عدم پشتکار: بیشتر افراد شکست می‌خورند نه بخاطر اینکه دانش و استعداد انجام کاری را ندارند بلکه چون از آن دست می‌کشند. باید این دو کلمه را به‌خاطر داشته باشید: پشتکار و مقاومت. در کاری‌که لازم است انجام شود پشتکار داشته باشید و دربرابر کاری که نباید انجام شود مقاومت کنید. دیدگاه‌های تازه را امتحان کنید. داشتن پشتکار مهم است اما تکرار کارهای گذشته به این امید که این بار موفق می‌شوید، شما را به هدفتان نزدیک‌تر نمی‌کند. به تلاش‌های ناموفق گذشته‌تان نگاهی بیندازید و مشخص کنید چه چیزی باید تغییر کند. خودتان را تطبیق داده و در طول مسیر، اصلاحات را انجام دهید و از تجارب خود به عنوان راهنما بهره بگیرید.
 2. نداشتن اعتقاد راسخ: افرادی که اعتقاد راسخ ندارند، هم راه را در پیش می‌گیرند اما در میانه راه چه اتفاقی می‌افتد؟ راه می‌افتند بدون اینکه اطمینان و شهامت داشته باشند. آن‌ها اطاعت می‌کنند تا مورد تایید دیگران قرار بگیرند، حتی اگر خودشان بدانند کاری که انجام می‌دهند غلط است. مشخص کنید چه چیزی برایتان اهمیت دارد. اگر چیزی ارزشش را دارد که برای آن تلاش کنید و آن را به نحو احسنت انجام دهید. بگذارید علاقه‌تان خودنمایی کند حتی اگر در کارهای پیش‌پا‌افتاده باشد. همکاری و شراکت در موفقیت اشکالی ندارد به شرط اینکه هرگز ارزش‌های خود را زیر سوال نبرید.
 3. بهانه تراشی: آدم‌های برنده شاید تجزیه و تحلیل کنند اما هرگز توجیه نمی‌کنند. آدم‌های بازنده مرتبا دلیل می‌آورند و کتابی پر از بهانه‌های مختلف دارند که به شما بگویند چرا موفق نشده‌اند. فکر نکنید هر تلاش ناموفقی به منزله یک شکست است. کمتر کسی هست که در همان اولین تلاش به موفقیت دست پیدا کند. بیشتر ما با تلاش مستمر به هدف‌های خود دست پیدا می‌کنیم. تمام تلاشتان را بکنید تا بفهمید که چه اتفاقی افتاده و چرا.
 4. نادیده گرفتن اشتباهات گذشته: بعضی از مردم زندگی می‌کنند و یاد می‌گیرند و عده‌ای دیگر فقط زندگی می‌کنند. شکست معلم شماست به شرط اینکه دیدگاه درستی داشته باشید. انسان‌های عاقل از اشتباهات خود درس می‌گیرند. تجربه اسمی است که آن‌ها به خطاهای خود می‌دهند. مشکل را بهتر تعریف کنید. موقعیت را تجزیه‌و‌تحلیل کنید. می‌خواهید به چه چیزی برسید، استراتژی شما چیست و چرا کارساز نبوده است. آیا با نگرش مثبت به مشکل نگاه کرده‌اید؟ اگر به پول نیاز داشته باشید گزینه‌هایی بیشتر از افزایش درآمد دارید، مثلا می‌توانید هزینه ها را کاهش دهید.
 5. فقدان نظم و انضباط: هر کسی به موفقیتی دست یافته، بدون نظم و انضباط نبوده است. انضباط نیازمند کنترل فردی، گذشت و دوری از حواس پرتی‌ها و وسوسه‌ها و درواقع متمرکز ماندن است. کمالگرا نباشید. باید نگرش ایده‌آلی از شکل و حس موفقیت داشته باشید. موفقیت ممکن است انگیزه بخش باشد اما لزوما واقع‌گرایانه نیست. موفقیت در هر هدفی مشکلات شما را برطرف نمی‌کند. درباره هر آنچه به هدف‌های شما تحقق می‌بخشد صریح باشید و درگیر جزئیات سطحی نشوید.
 6. عزت نفس پایین: فقدان عزت‌نفس به معنای احترام نگذاشتن و ارزش قائل نشدن برای خود است. افرادی که عزت نفس اندکی دارند پیوسته تلاش می‌کنند به‌جای خلق شخصیتی که دوست دارند باشند، خودشان را پیدا کنند. روی خودتان برچسب نزنید. شاید شکست خورده باشید اما تا زمانی‌که دست از تلاش برنداشته‌اید فرد شکست خورده‌ای نیستید. خودتان را کسی بدانید که همچنان برای رسیدن به یک هدف تلاش می‌کند و بهتر است بتوانید شکیبایی و پشتکارتان را برای یک مسافت طولانی حفظ کنید.
 7.  نگرش قضا و قدر: این نگرش، افراد را از پذیرفتن مسئولیت جایگاهی که در زندگی دارند منع می‌کند. آن‌ها موفقیت‌ها و شکست‌های خود را به شانس نسبت می‌دهند. آن‌ها صرف نظر از تلاش‌هایی که کرده‌اند، خودشان را به دست تقدیر می‌سپارند و معتقدند هر اتفاقی قرار باشد بیفتد بالاخره می‌افتد. هر روز به آینه نگاه کنید و با خودتان بگویید: “من مسئولم”. شاید تمام مراحل زندگی تحت کنترل شما نباشد اما شما بیشتر از آنچه فکرش را می‌کنید روی زندگی‌تان تسلط دارید و خودتان مسئول شادی و موفقیتتان هستید. نگرش شما تعیین کننده میزان اوج گرفتن شماست و شما هستید که می‌توانید پستی‌های زندگی‌تان را به بلندی تبدیل کنید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. با عرض سلام و درود فراوان خدمت آقای دکتر
  این مقاله شما رو مطالعه کردم خیلی دقیق ،نکته سنج بود ،
  امیدوارم که بتوانیم بهترین راه روش برای موفقیت در کنار شما داشته باشیم،
  خدا را شکر گذار هستم از این که با پیچ شما آشنا شدم ،واقعا از صحبتهای شما استفاده میکنم ،
  امیدوارم که در تمام مراحل زندگی موفق باشید

دکمه بازگشت به بالا